Skip to content
Dyslexia and Dyscalculia Math for learning disabilities.

Right-Brain Learning for the Dyslexic Student

Workbooks and learning materials that are engaging for the right-brain geared student. These products are hand-picked, geared for the visual learner. The Times Tales products have a proven high success rate for children with dyslexia and dyscalculia. We have a variety of right-brain learning workbooks to choose from. Check out our  life-skills products and our visual math workbooks.

Filters

  • Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95

    Times Tales® Digital (Streaming)

    Times Tables Fun Zone!

    The Times Tales® Video teaches the upper, most difficult, single-digit facts using our award-winning mnemonic method for quick recall of the answer...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95
  • Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95

    20 Home-Made Games for Learning (Ebook)- w/Printables (Grades 1-3)

    School Workbooks for Kids!

    Turn your school lessons into fun games... where your home becomes the game board, and household items become the props! Limited Time Offer! Get t...

    View full details
    Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95
  • Original price $49.95
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price $49.95
    Current price $47.50
    $47.50 - $47.50
    Current price $47.50

    Real Life Math Skills 5 Pack - Credit Card Math, Bank Account Math, Budget Math. . . (Grades 6-9)

    Trigger Memory Co.
    Low stock

    This 5-workbook set will help students master math skills that are essential to every day living! Students gain hands-on experience as they pra...

    View full details
    Original price $49.95
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price $49.95
    Current price $47.50
    $47.50 - $47.50
    Current price $47.50
    Save 5% Save %
  • Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95

    Memory Triggers - Memorize 16 Elementary Math Terms the Easy Way!

    Times Tables Fun Zone!

    The Fun Way to Learn Elementary Math Terms! Tired of getting that blank look when your children read the instructions to a math problem, especially...

    View full details
    Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95
  • Original price $10.95 - Original price $10.95
    Original price
    $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95

    Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet (Grades 3-5)

    Times Tables Fun Zone!

    Pet Math is a fun way to get kids, especially those who LOVE pets, engaged in math by using real-life pet responsibilities. Each lesson offers the ...

    View full details
    Original price $10.95 - Original price $10.95
    Original price
    $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95
  • Original price $10.95 - Original price $10.95
    Original price
    $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95

    Drive-Thru Menu Math - Multiply & Divide Money (Grades 4-6)

    Times Tables Fun Zone!

    An Appetizing Approach to Learning Math Skills!  From burgers to burritos, nearly everything you might order from a fast food restaurant can be fo...

    View full details
    Original price $10.95 - Original price $10.95
    Original price
    $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95
  • Original price $10.95 - Original price $10.95
    Original price
    $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95

    Drive-Thru Menu Math - ADD & SUBTRACT Money (Gr. 3-5)

    Times Tables Fun Zone!
    In stock

    Grade Level: 3-5Interest Level: 3-12Reading Level: 3-4 An Appetizing Approach to Learning Math Skills! From burgers to burritos, nearly everything ...

    View full details
    Original price $10.95 - Original price $10.95
    Original price
    $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95
  • Original price $45.95
    Original price $45.95 - Original price $45.95
    Original price $45.95
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95

    Real-Life Math Application 4 Pack - Pets, Shopping & Dining! (Grades 3-5)

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    This 4 workbook pack is a fun way for kids to apply math skills to real-life scenarios. Students learn how to use math in a way that is applicable...

    View full details
    Original price $45.95
    Original price $45.95 - Original price $45.95
    Original price $45.95
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95
    Save 46% Save %
  • Original price $4.95 - Original price $4.95
    Original price
    $4.95
    $4.95 - $4.95
    Current price $4.95

    Blank Multiplication Chart - Printable Game & Practice

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    This printable pack offers a fun way for kids to practice mastery of the multiplication chart. This non-consumable printable pack Includes: -5 fun,...

    View full details
    Original price $4.95 - Original price $4.95
    Original price
    $4.95
    $4.95 - $4.95
    Current price $4.95
  • Original price $17.95 - Original price $21.95
    Original price $17.95 - Original price $21.95
    Original price $17.95
    $12.95 - $14.95
    $12.95 - $14.95
    Current price $12.95

    Kid's Chore Chart Step-by-Step System

    The Home of Times Tales®!

    Finally! A chore chart that actually TEACHES children how to clean a house! The Chore Chart laminated booklet illustrates step-by-step on how to cl...

    View full details
    Original price $17.95 - Original price $21.95
    Original price $17.95 - Original price $21.95
    Original price $17.95
    $12.95 - $14.95
    $12.95 - $14.95
    Current price $12.95
    Save up to 32% Save %
  • Original price $17.95 - Original price $61.75
    Original price $17.95 - Original price $61.75
    Original price $31.95
    $17.95 - $34.95
    $17.95 - $34.95
    Current price $17.95

    Reading Comprehension 80 Short Stories Printable Workbook - (Grades 2-4)

    Roy Ford

    This fun workbook has over 80 printable reading comprehension pages that range from a variety of subjects that interesting and engaging for the ele...

    View full details
    Original price $17.95 - Original price $61.75
    Original price $17.95 - Original price $61.75
    Original price $31.95
    $17.95 - $34.95
    $17.95 - $34.95
    Current price $17.95
    Save up to 43% Save %
  • Original price $9.95 - Original price $34.90
    Original price
    $9.95 - $34.90
    $9.95 - $34.90
    Current price $9.95

    Times BEFORE the Tales - Multiplication for the Lower Facts

    The Home of Times Tales®!

    The Multiplication Beginner's Workbook Times Before the Tales introduces the concept of multiplication and practice of the lower facts and is the ...

    View full details
    Original price $9.95 - Original price $34.90
    Original price
    $9.95 - $34.90
    $9.95 - $34.90
    Current price $9.95
  • Original price $12.95 - Original price $24.95
    Original price
    $12.95 - $24.95
    $12.95 - $24.95
    Current price $12.95

    Times AFTER the Tales - Multiplication for the 11's & 12's & Application

    The Home of Times Tales!

    Times After the Tales is the last workbook in the Times Tales® 3 Part Series. These fun, colorful lessons incorporates both computational tricks a...

    View full details
    Original price $12.95 - Original price $24.95
    Original price
    $12.95 - $24.95
    $12.95 - $24.95
    Current price $12.95
  • Original price $39.95 - Original price $49.95
    Original price
    $39.95 - $49.95
    $39.95 - $49.95
    Current price $39.95

    Times Tales® - 3 Part Multiplication Series (Covers 1's-12's Times Tables)

    The Home of Times Tales!

    Breaks the 1-12 Multiplication Chart into 3 Easy Segments ✅ Times Before the Tales workbook introduces the concept of multiplication and practice o...

    View full details
    Original price $39.95 - Original price $49.95
    Original price
    $39.95 - $49.95
    $39.95 - $49.95
    Current price $39.95
  • Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95

    Times Tales® Digital (Streaming or USB Flash Drive)

    Times Tables Fun Zone!

     The Times Tales® Video teaches the upper, most difficult, single-digit facts using our award-winning mnemonic method for quick recall of the answe...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95
  • Original price $24.95 - Original price $44.95
    Original price
    $24.95 - $44.95
    $24.95 - $44.95
    Current price $24.95

    Digital Streaming - Times Tales® - Facebook Sale!

    Times Tables Fun Zone!

    The Times Tales® video teaches the upper, most difficult, single-digit facts using our award-winning mnemonic method for quick recall of the answer...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $44.95
    Original price
    $24.95 - $44.95
    $24.95 - $44.95
    Current price $24.95