Skip to content

Deluxe Course - 1-12 Multiplication Mastery & Real-Life Math Application w/Physical Workbooks

Save up to 14% Save 14%
Original price $104.65
Original price $104.65 - Original price $104.65
Original price $104.65
Current price $89.95
$89.95 - $99.95
Current price $89.95

Master Multiplication & Real-Life Math with our Deluxe Course (Home Ed.)

Perfect for students and homeschoolers! The fast, fun and most of all effective way to learn your multiplication facts!

This fun, self-paced course helps students confidently master all 1–12 multiplication facts while building valuable real-life math skills.

What’s Included:

  • Step-by-step online lessons with videos, printables, and interactive quizzes

  • Engaging stories using the Times Tales Method to memorize 18 of the tricky upper facts (3x7, 6×7, 8×9, etc.)

  • Includes BOTH  Times Before and After the Tales printable ebooks. 

  • Clever tricks for 11s & 12s, skip counting, and repeated addition for lower facts

  • SIX physical workbooks shipped to you:

    • Pet Math - Real Life of Owning a Pet (70 pages)

    • Times Tales Workbook (104 pages)

    • Times Tales Student Storybook (all 18 Times Tales stories)

    • Times BEFORE the Tales (37 pages)

    • Times AFTER the Tales (41 pages)

    • Drive-Thru Menu Math Workbook (62 pages)

Bonus: Start instantly with the printable Times Before the Tales while your workbooks ship (1–2 business days).

Who It’s For:

  • Parents/homeschoolers seeking a stress-free way to teach multiplication. Say goodbye to multiplication frustration and endless drills. 

  • Kids who struggle with traditional methods or have learning differences like dyslexia

  • Families wanting an all-in-one math program with real-world applications

    **Need another set for an additional student(s)? Get the Family Extension Pack for an extra set of the consumable workbooks. 

    Additional Details:

    • 30-Day Money-Back Guarantee – Master all facts or your money back
    • 1-Year Digital Access to your online course – Available immediately at checkout

    Home Use Only – For classrooms or groups over 5 students, see our Classroom Edition