Skip to content
workbooks for grade 1, grade 2, grade 3, 1st grade comprehension math workbooks

Homeschooling Resources for Grades 1-3

Math Workbooks, Reading, Life-Skills Education, & Learning Aides (Grades 1-3 ) 

Filters

  • Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95

    Times Tales® Digital Streaming (2 yr. sub.)

    Times Tables Fun Zone!

    The Times Tales® Video teaches the upper, most difficult, single-digit facts using our award-winning mnemonic method for quick recall of the answer...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95
  • Original price $49.95
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price $49.95
    $0.00 - $58.95
    $0.00 - $58.95
    Current price $0.00

    Times Tales® Deluxe - Home Ed.

    Times Tables Fun Zone!

    Times Tales® Deluxe is ideal for ALL students including struggling learners and students just needing extra reinforcement. The student will work th...

    View full details
    Original price $49.95
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price $49.95
    $0.00 - $58.95
    $0.00 - $58.95
    Current price $0.00
    Save up to 100% Save %
  • Original price $0.00 - Original price $49.95
    Original price
    $0.00 - $49.95
    $0.00 - $49.95
    Current price $0.00

    Times Tales® - 3 Part Multiplication Series (1's-12's Times Tables) 2 yr. sub.

    The Home of Times Tales!

    Breaks the 1-12 Multiplication Chart into 3 Easy Segments ✅ Times Before the Tales workbook introduces the concept of multiplication and practice o...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $49.95
    Original price
    $0.00 - $49.95
    $0.00 - $49.95
    Current price $0.00
  • Original price $17.95 - Original price $39.95
    Original price
    $17.95 - $39.95
    $17.95 - $39.95
    Current price $17.95

    Times Tales® Workbook - Memorize the UPPER Times Tables Fast!

    Times Tables Fun Zone!

    Times Tales® Workbook is the complete award-winning Times Tales® program in print format. ✅ Covers the most difficult to memorize times tables: 3x...

    View full details
    Original price $17.95 - Original price $39.95
    Original price
    $17.95 - $39.95
    $17.95 - $39.95
    Current price $17.95
  • Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95

    Times Tales® Digital Streaming (2 yr. Subscription)

    Times Tables Fun Zone!

    The Times Tales® Video teaches the upper, most difficult, single-digit facts using simple stories for quick recall of the answers. The student will...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95
  • Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95

    Memory Triggers - Memorize 16 Elementary Math Terms the Easy Way!

    Times Tables Fun Zone!
    Out of stock

    The Fun Way to Learn Elementary Math Terms! Tired of getting that blank look when your children read the instructions to a math problem, especially...

    View full details
    Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95
    Sold out
  • Original price $9.95 - Original price $34.90
    Original price
    $9.95 - $34.90
    $9.95 - $34.90
    Current price $9.95

    Times BEFORE the Tales - Multiplication for the Lower Facts

    The Home of Times Tales®!

    The Multiplication Beginner's Workbook Times Before the Tales introduces the concept of multiplication and practice of the lower facts and is the ...

    View full details
    Original price $9.95 - Original price $34.90
    Original price
    $9.95 - $34.90
    $9.95 - $34.90
    Current price $9.95
  • Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet (Grades 3-5)

    Times Tables Fun Zone!
    In stock

    Pet Math is a great way to get kids, especially those who LOVE pets, engaged in math by using real-life pet responsibilities. Each lesson offers th...

    View full details
    Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
  • Original price $12.95 - Original price $24.95
    Original price
    $12.95 - $24.95
    $12.95 - $24.95
    Current price $12.95

    Times AFTER the Tales - Multiplication for the 11's & 12's & Application

    The Home of Times Tales!

    Times After the Tales is the last workbook in the Times Tales® 3 Part Series. These fun, colorful lessons incorporates both computational tricks a...

    View full details
    Original price $12.95 - Original price $24.95
    Original price
    $12.95 - $24.95
    $12.95 - $24.95
    Current price $12.95
  • Original price $7.95 - Original price $9.95
    Original price
    $7.95 - $9.95
    $7.95 - $9.95
    Current price $7.95

    Cursive Handwriting - Printable Workbook (Grades 3-4)

    Meagan Flanagan

    This printable workbook has 40 pages for children to practice writing the alphabet in cursive. The benefits of cursive handwriting practice for kid...

    View full details
    Original price $7.95 - Original price $9.95
    Original price
    $7.95 - $9.95
    $7.95 - $9.95
    Current price $7.95
  • Original price $17.95
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price $17.95
    Current price $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Kid's Chore Chart & Laundry Book BUNDLE Flip Charts

    Times Tables Fun Zone!

    Kids chore chart bundle kit is a step-by-step system that teaches children how to independently clean the whole house...even how to do laundry! The...

    View full details
    Original price $17.95
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price $17.95
    Current price $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
    Save 28% Save %
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Podcast #1 FREE Printable - Copywork

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    Have you found yourself thrust into the world of homeschooling? Are you looking for answers and encouragement and don’t know where to start? In thi...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00

    Mini-Bedroom Cleaning Booklet - (Digital Download)

    Times Tables Fun Zone!

    Kids can download this Bedroom Cleaning Booklet and get started on a clean room today. Simply download file, print, cut and then assemble booklet. ...

    View full details
    Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00
  • Original price $5.95 - Original price $7.95
    Original price
    $5.95 - $7.95
    $5.95 - $7.95
    Current price $5.95

    Homonyms, Antonyms & Synonyms Printable Workbook (Grades 2-3)

    Meagan Flanagan

    Follow along with Miss Meagan's YouTube video lesson as she explains the difference between Homonyms, Synonyms and Antonyms.  After watching Learn ...

    View full details
    Original price $5.95 - Original price $7.95
    Original price
    $5.95 - $7.95
    $5.95 - $7.95
    Current price $5.95
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Podcast #3 FREE Printable- Schoolwork Check-Off Sheet

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    Do you worry that you aren’t spending enough time each day on schoolwork? Should you do school during the summer months? How do you handle sick and...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95

    Times Tales® DVD or USB Flash Drive

    School Workbooks for Kids!

    Times Tales® USB Flash Drive or DVD is ideal for most learners who just need to get the UPPER multiplication facts nailed down fast and wifi is not...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95
  • Original price $55.95 - Original price $59.95
    Original price $55.95 - Original price $59.95
    Original price $55.95
    $45.95 - $49.95
    $45.95 - $49.95
    Current price $45.95

    Times Tales® Math FUN Bundle!

    Times Tables Fun Zone!

    Times Tales® Fun Bundle is ideal for learners who are ready to memorize the upper times tables and apply their skills. Times Tales® Fun Bundle ...

    View full details
    Original price $55.95 - Original price $59.95
    Original price $55.95 - Original price $59.95
    Original price $55.95
    $45.95 - $49.95
    $45.95 - $49.95
    Current price $45.95
    Save up to 23% Save %
  • Original price $5.95
    Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price $5.95
    Current price $4.95
    $4.95 - $4.95
    Current price $4.95

    Mini Bedroom Clean 'n' Flip- Chore Chart - Kids will want to CLEAN their room!

    Times Tables Fun Zone!
    Out of stock

      How do you get kids to clean their messy bedroom? You make it fun with the Mini-Bedroom Clean 'n' Flip (5" x 3" spiral bound). This   chore chart...

    View full details
    Original price $5.95
    Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price $5.95
    Current price $4.95
    $4.95 - $4.95
    Current price $4.95
    Sold out
  • Original price $24.95 - Original price $34.90
    Original price
    $24.95 - $34.90
    $24.95 - $34.90
    Current price $24.95

    Times Tales® Digital Streaming (2 yr. sub.)

    Times Tables Fun Zone!

    The Times Tales® Video teaches the upper, most difficult, 18 multiplication facts using simple stories for quick recall of the answers. The student...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $34.90
    Original price
    $24.95 - $34.90
    $24.95 - $34.90
    Current price $24.95
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Podcast #2 FREE Printable - Mom Break Swap & Rule Agreement

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    Are you an exhausted mom that needs a break from meals, cleaning and noise? Discover how the Trigger Sisters, Marillee and Jennie, devised a system...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $4.95 - Original price $17.95
    Original price
    $4.95 - $17.95
    $4.95 - $17.95
    Current price $4.95

    Math Terms Printable Workbook - (Grades 3-4)

    The Home of Times Tales®!

    This fun PRINTABLE workbook has 13 pages of lessons and answer key, that correspond with the teaching YouTube video Learn with Lilly. CLICK to wa...

    View full details
    Original price $4.95 - Original price $17.95
    Original price
    $4.95 - $17.95
    $4.95 - $17.95
    Current price $4.95
  • Original price $4.95 - Original price $7.95
    Original price
    $4.95 - $7.95
    $4.95 - $7.95
    Current price $4.95

    Reading Comprehension Printable Workbook (Grades 3-4)

    Meagan Flanagan
    In stock

    Follow along with Miss Meagan's YouTube video lesson as she reads The Ponytail Fiasco. After each chapter of the video, Miss Meagan gives kids tips...

    View full details
    Original price $4.95 - Original price $7.95
    Original price
    $4.95 - $7.95
    $4.95 - $7.95
    Current price $4.95
  • Original price $4.95 - Original price $17.95
    Original price
    $4.95 - $17.95
    $4.95 - $17.95
    Current price $4.95

    Math Terms Printable Workbook (Grades 2-3)

    The Home of Times Tales®!

    This fun printable workbook of math terms has 13 pages of lessons that correspond with the teaching YouTube video "Learn with Lilly".  CLICK to wa...

    View full details
    Original price $4.95 - Original price $17.95
    Original price
    $4.95 - $17.95
    $4.95 - $17.95
    Current price $4.95
  • Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95

    Times Tales® DVD

    School Workbooks for Kids!

    Times Tales® DVD is ideal for most learners who just need to get the UPPER multiplication facts nailed down fast and WIFI is not needed! Also, work...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $39.95
    Original price
    $24.95 - $39.95
    $24.95 - $39.95
    Current price $24.95