Skip to content

Products

Filters

  • Original price $59.95 - Original price $59.95
    Original price
    $59.95
    $59.95 - $59.95
    Current price $59.95

    1-12 Times Tables Mastery Bundle

    The Home of Times Tales!

    Your student will master the times tables in 30 days or your money back! Our Multiplication Mastery Kit breaks the 1–12 multiplication chart into ...

    View full details
    Original price $59.95 - Original price $59.95
    Original price
    $59.95
    $59.95 - $59.95
    Current price $59.95
  • Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95

    30-Day Teacher Trial- Classroom Edition- Times Tables Mastery (Online)

    Times Tables Fun Zone!

     Highly effective for ALL types of learners AND cuts classroom instruction time down to a fraction! Times Tales® Classroom Digital is designed fo...

    View full details
    Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95
  • Original price $9.95 - Original price $12.95
    Original price
    $9.95 - $12.95
    $9.95 - $12.95
    Current price $9.95

    Add On - Student or Teacher Storybooks (purchase)

    Times Tables Fun Zone!

      The Times Tales® Student Storybook contains ALL 18 Times Tales® stories and is a perfect companion for all our Times Tales® programs. It is a gre...

    View full details
    Original price $9.95 - Original price $12.95
    Original price
    $9.95 - $12.95
    $9.95 - $12.95
    Current price $9.95
  • Original price $23.10
    Original price $23.10 - Original price $23.10
    Original price $23.10
    Current price $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95

    Adding & Subtracting Fractions- 2 Pack BLOWOUT SALE!!(Grs 3-6)

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    The two workbook pack is great for practicing adding and subtracting fractions. Features computations & word problems.  The Fraction Practice P...

    View full details
    Original price $23.10
    Original price $23.10 - Original price $23.10
    Original price $23.10
    Current price $10.95
    $10.95 - $10.95
    Current price $10.95
    Save 53% Save %
  • Original price $14.95 - Original price $14.95
    Original price
    $14.95
    $14.95 - $14.95
    Current price $14.95

    Addition Online Course Grade 1

    Meagan Flanagan

    Give your child a strong foundation in math with Miss Meagan’s engaging addition course! Perfect for first graders just starting their addition jou...

    View full details
    Original price $14.95 - Original price $14.95
    Original price
    $14.95
    $14.95 - $14.95
    Current price $14.95
  • Original price $8.95 - Original price $8.95
    Original price
    $8.95
    $8.95 - $8.95
    Current price $8.95

    Addition Workbook Grade 1 (digital only)

    The Home of Times Tales!

    Get your student excited about addition with our fun 35 page digital workbook, chock-full with visually engaging lessons!  This workbook is ONLY av...

    View full details
    Original price $8.95 - Original price $8.95
    Original price
    $8.95
    $8.95 - $8.95
    Current price $8.95
  • Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Additional Shipping Charge

    The Home of Times Tales®!

    Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
  • Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price
    $10.00
    $10.00 - $10.00
    Current price $10.00

    Appointment

    The Home of Times Tales!

    Appointment

    Original price $10.00 - Original price $10.00
    Original price
    $10.00
    $10.00 - $10.00
    Current price $10.00
  • Original price $49.95 - Original price $75.85
    Original price $49.95 - Original price $75.85
    Original price $75.85
    $49.95 - $64.95
    $49.95 - $64.95
    Current price $49.95

    Basic Course - 1-12 Multiplication Mastery!

    The Home of Times Tales!

    Master Multiplication with our Fun, Interactive Course Breaks the 1–12 Multiplication Chart into 3 Easy Segments Perfect for students new to multi...

    View full details
    Original price $49.95 - Original price $75.85
    Original price $49.95 - Original price $75.85
    Original price $75.85
    $49.95 - $64.95
    $49.95 - $64.95
    Current price $49.95
    Save up to 14% Save %
  • Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95

    Classroom Ed. - Times Tales™ Multiplication Mastery Online Course (digital only)

    Times Tables Fun Zone!

    Imagine a system so fast, effective, and engaging that your entire class masters multiplication in a fraction of the time compared to traditional ...

    View full details
    Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95
  • Original price $12.50 - Original price $12.50
    Original price
    $12.50
    $12.50 - $12.50
    Current price $12.50

    Cursive Handwriting - Online Course (Grs. 3-4)

    Meagan Flanagan

    This engaging online course offers step-by-step instruction with over 50 printable practice pages to help children master writing the alphabet in c...

    View full details
    Original price $12.50 - Original price $12.50
    Original price
    $12.50
    $12.50 - $12.50
    Current price $12.50
  • Original price $104.65
    Original price $104.65 - Original price $104.65
    Original price $104.65
    $89.95 - $99.95
    $89.95 - $99.95
    Current price $89.95

    Deluxe Course - 1-12 Multiplication Mastery & Real-Life Math Application w/Physical Workbooks

    Times Tables Fun Zone!

    Master Multiplication & Real-Life Math with our Deluxe Course (Home Ed.) Perfect for students and homeschoolers! The fast, fun and most of all ...

    View full details
    Original price $104.65
    Original price $104.65 - Original price $104.65
    Original price $104.65
    $89.95 - $99.95
    $89.95 - $99.95
    Current price $89.95
    Save up to 14% Save %
  • Original price $67.75
    Original price $67.75 - Original price $67.75
    Original price $67.75
    Current price $49.95
    $49.95 - $49.95
    Current price $49.95

    Family Extension Pack - Multiplication Mastery & Budgeting Basics

    The Home of Times Tales!

    Ideal for families with multiple children, this extension pack provides and extra set of the consumable workbooks without the need for purchasing ...

    View full details
    Original price $67.75
    Original price $67.75 - Original price $67.75
    Original price $67.75
    Current price $49.95
    $49.95 - $49.95
    Current price $49.95
    Save 26% Save %
  • Original price $25.90
    Original price $25.90 - Original price $25.90
    Original price $25.90
    Current price $18.95
    $18.95 - $18.95
    Current price $18.95

    Family Extension Pack - Multiplication Mastery - 2 Pack (Physical Wkbks.)

    The Home of Times Tales®!

    Times Before the Tales & Times After the Tales  Times Before the Tales (physical workbook) introduces the concept of multiplication and practic...

    View full details
    Original price $25.90
    Original price $25.90 - Original price $25.90
    Original price $25.90
    Current price $18.95
    $18.95 - $18.95
    Current price $18.95
    Save 27% Save %
  • Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price
    $49.95
    $49.95 - $49.95
    Current price $49.95

    Home Edition - International (digital only)

    The Home of Times Tales!

    Multiplication Mastery in Less than 30 Days! Ideal for students who are new to multiplication or need a brush-up on their quick recall skills. *Th...

    View full details
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price
    $49.95
    $49.95 - $49.95
    Current price $49.95
  • Original price $5.95 - Original price $7.95
    Original price
    $5.95 - $7.95
    $5.95 - $7.95
    Current price $5.95

    Homonyms, Antonyms & Synonyms Printable Workbook (Grades 2-3)

    Meagan Flanagan

    Follow along with Miss Meagan's YouTube video lesson as she explains the difference between Homonyms, Synonyms and Antonyms.  After watching Learn ...

    View full details
    Original price $5.95 - Original price $7.95
    Original price
    $5.95 - $7.95
    $5.95 - $7.95
    Current price $5.95
  • Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    House Cleaning for Kids- Online Course

    Times Tables Fun Zone!

    A Fun Step-by-Step Online Course & Cleaning System for Kids! Looking for a chore chart that actually teaches kids how to clean? This innovative...

    View full details
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
  • Original price $17.95
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price $17.95
    $12.95 - $17.95
    $12.95 - $17.95
    Current price $12.95

    Kid's Chore Chart & Laundry BUNDLE Flip Charts

    Times Tables Fun Zone!

    ids chore chart bundle kit is a step-by-step system that teaches children how to independently clean the whole house. . . even how to do laundry! W...

    View full details
    Original price $17.95
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price $17.95
    $12.95 - $17.95
    $12.95 - $17.95
    Current price $12.95
    Save up to 28% Save %
  • Original price $4.95 - Original price $4.95
    Original price
    $4.95
    $4.95 - $4.95
    Current price $4.95

    Life After Homeschooling eBook

    The Home of Times Tales!

    Times Tales Life After Homeschooling eBook: Encouragement & Wisdom for Your Homeschool Journey Are you considering homeschooling or struggling ...

    View full details
    Original price $4.95 - Original price $4.95
    Original price
    $4.95
    $4.95 - $4.95
    Current price $4.95
  • Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95

    Mastering Homonyms, Synonyms, and Antonyms Course

    The Home of Times Tales!

    Mastering Homonyms, Antonyms & Synonyms: Vocabulary Building for Grades 2-3 🎉 Make learning FUN with this engaging vocabulary course designed ...

    View full details
    Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95
  • Original price $4.95 - Original price $17.95
    Original price
    $4.95 - $17.95
    $4.95 - $17.95
    Current price $4.95

    Math Terms Printable Workbook (Grades 2-3)

    The Home of Times Tales®!

    This fun printable workbook of math terms has 13 pages of lessons that correspond with the teaching YouTube video "Learn with Lilly".  CLICK to wa...

    View full details
    Original price $4.95 - Original price $17.95
    Original price
    $4.95 - $17.95
    $4.95 - $17.95
    Current price $4.95
  • Original price $43.85
    Original price $43.85 - Original price $43.85
    Original price $43.85
    Current price $34.95
    $34.95 - $34.95
    Current price $34.95

    Multiplication Chart Mastery - 3 Workbook Set

    The Home of Times Tales!

    Conquer the Multiplication Chart in 3 Simple Segments!  ✅ Times Before the Tales workbook introduces the concept of multiplication and practice of ...

    View full details
    Original price $43.85
    Original price $43.85 - Original price $43.85
    Original price $43.85
    Current price $34.95
    $34.95 - $34.95
    Current price $34.95
    Save 20% Save %
  • Original price $104.65
    Original price $104.65 - Original price $104.65
    Original price $104.65
    Current price $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95

    Multiplication Mastery & Real-Life Math Bundle (Grades 3 & 4)

    Times Tables Fun Zone!

    1-12 Multiplication Mastery + Real-Life Scenario Math Workbook Set with Guided Video Course and Quizzes Engaging workbooks + step-by-step video in...

    View full details
    Original price $104.65
    Original price $104.65 - Original price $104.65
    Original price $104.65
    Current price $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95
    Save 14% Save %
  • Original price $24.95 - Original price $24.95
    Original price
    $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95

    Pet Math & Drive-Thru Menu 2 Pack - Additional Multiplication Practice! Grade: 3-5

    The Home of Times Tales®!

    Does your child LOVE pets and eating out! Get these two right-brain learning workbooks for your student to apply their new multiplication skills! F...

    View full details
    Original price $24.95 - Original price $24.95
    Original price
    $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95
  • Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Pet Math Workbook - Real-Life Math of Owning a Pet (Gr. 3-5)

    Times Tables Fun Zone!
    In stock

    Pet Math is a great way to get kids, especially those who LOVE pets, engaged in math by using real-life pet responsibilities. Each lesson offers th...

    View full details
    Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Podcast #1 FREE Printable - Copywork

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    Have you found yourself thrust into the world of homeschooling? Are you looking for answers and encouragement and don’t know where to start? In thi...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Podcast #2 FREE Printable - Mom Break Swap & Rule Agreement

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    Are you an exhausted mom that needs a break from meals, cleaning and noise? Discover how the Trigger Sisters, Marillee and Jennie, devised a system...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    Podcast #3 FREE Printable- Schoolwork Check-Off Sheet

    The Home of Times Tales®!
    In stock

    Do you worry that you aren’t spending enough time each day on schoolwork? Should you do school during the summer months? How do you handle sick and...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
  • Original price $59.95 - Original price $59.95
    Original price
    $59.95
    $59.95 - $59.95
    Current price $59.95

    Private Tutoring with Miss Meagan 60 Minute Session

    Meagan Flanagan
    In stock

    Unlock your child’s full potential with 1:1 Online Tutoring with Miss Meagan! Miss Meagan specializes in making learning fun and engaging, helping ...

    View full details
    Original price $59.95 - Original price $59.95
    Original price
    $59.95
    $59.95 - $59.95
    Current price $59.95
  • Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95

    Reading Comprehension Course for Gr. 3-4

    The Home of Times Tales!

    Miss Meagan’s Reading Comprehension Course (Grades 3–4)🎉 Build confidence, improve reading skills, and enjoy the journey! This engaging, story-base...

    View full details
    Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95
  • Original price $4.95 - Original price $7.95
    Original price
    $4.95 - $7.95
    $4.95 - $7.95
    Current price $4.95

    Reading Comprehension Printable Workbook (Grades 3-4)

    Meagan Flanagan
    In stock

    Follow along with Miss Meagan's YouTube video lesson as she reads The Ponytail Fiasco. After each chapter of the video, Miss Meagan gives kids tips...

    View full details
    Original price $4.95 - Original price $7.95
    Original price
    $4.95 - $7.95
    $4.95 - $7.95
    Current price $4.95
  • Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95

    School Edition - International (digital only)

    Times Tables Fun Zone!

    Most students achieve mastery of the times tables in 2-4 weeks when taught with the Times Tales™ Method! (Times Tales™ Classroom Digital is designe...

    View full details
    Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95
  • Original price $92.50
    Original price $92.50 - Original price $92.50
    Original price $92.50
    $69.95 - $249.95
    $69.95 - $249.95
    Current price $69.95

    SPANISH Times Tales® Workbooks (5 Packs) - The New Way for Kids to Learn Multiplication!

    Trigger Memory Co.

    Tired of boring multiplication charts and flashcards that don't make the facts stick? Want a fun, unconventional way for your student to learn the...

    View full details
    Original price $92.50
    Original price $92.50 - Original price $92.50
    Original price $92.50
    $69.95 - $249.95
    $69.95 - $249.95
    Current price $69.95
    Save up to 24% Save %
  • Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price $89.95
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95

    Teacher Trial Version- Includes: Full Times Tales Video & Classroom Printables

    Times Tables Fun Zone!

    30 Day FREE Teacher's Trial Edition Try out the full  the full edition of Times Tales with your students with this free 30 day trial. Since most st...

    View full details
    Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price $89.95
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00

    test

    The Home of Times Tales!
    Out of stock

    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price
    $0.00
    $0.00 - $0.00
    Current price $0.00
    Sold out
  • Original price $50.00 - Original price $50.00
    Original price
    $50.00
    $50.00 - $50.00
    Current price $50.00

    Test Coursees

    The Home of Times Tales!

    Original price $50.00 - Original price $50.00
    Original price
    $50.00
    $50.00 - $50.00
    Current price $50.00
  • Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Times AFTER the Tales - Multiplication for the 11's & 12's & Application

    The Home of Times Tales!

    Times After the Tales is the last workbook in the last step in our Times Tales® Multiplication Mastery series.  These fun, colorful lessons incorpo...

    View full details
    Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
  • Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Times BEFORE the Tales - Multiplication for the Lower Facts (phyical workbook)

    The Home of Times Tales®!

    The Multiplication Beginner's Workbook Times Before the Tales introduces the concept of multiplication and practice of the lower facts and is the f...

    View full details
    Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
  • Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75
    $59.75 - $179.00
    $59.75 - $179.00
    Current price $59.75

    Times BEFORE the Tales Workbooks - (5 Packs)

    Trigger Memory Co.

    Times Before the Tales® Workbook Sets are ideal for classrooms or small groups as either reinforcements to the Times Tales® Video or as a "non-scre...

    View full details
    Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75
    $59.75 - $179.00
    $59.75 - $179.00
    Current price $59.75
    Save up to 50% Save %
  • Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price
    $49.95
    $49.95 - $49.95
    Current price $49.95

    Times Tales Classroom Story Poster Pack

    The Home of Times Tales®!
    Low stock

    These colorful posters will brighten up any classroom and are a great reminder to your students how much fun learning can be! The large poster incl...

    View full details
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price
    $49.95
    $49.95 - $49.95
    Current price $49.95
  • Original price $129.95 - Original price $159.95
    Original price
    $129.95 - $159.95
    $129.95 - $159.95
    Current price $129.95

    Times Tales® Multiplication Mastery - Small Group (Online Course)

    Times Tables Fun Zone!

    Imagine a system so fast, effective, and engaging that your entire class masters multiplication in a fraction of the time compared to traditional ...

    View full details
    Original price $129.95 - Original price $159.95
    Original price
    $129.95 - $159.95
    $129.95 - $159.95
    Current price $129.95
  • Original price $59.95 - Original price $71.95
    Original price
    $59.95 - $71.95
    $59.95 - $71.95
    Current price $59.95

    Times Tales® Multiplication Mastery Online Course +(2 Physical Wkbks.)

    The Home of Times Tales!

    Breaks the 1-12 Multiplication Chart into 3 Easy Segments. Ideal for students who are new to multiplication or need a brush-up on their quick recal...

    View full details
    Original price $59.95 - Original price $71.95
    Original price
    $59.95 - $71.95
    $59.95 - $71.95
    Current price $59.95
  • Original price $1,329.00
    Original price $1,329.00 - Original price $1,329.00
    Original price $1,329.00
    Current price $450.95
    $450.95 - $450.95
    Current price $450.95

    Times Tales® Multiplication Mastery Online Course - 25 Student Classroom Ed. - Physical Wkbks.

    Times Tables Fun Zone!

    This right-brain system is proven to be highly effective for ALL types of learners AND cuts classroom instruction time down to a fraction! This is ...

    View full details
    Original price $1,329.00
    Original price $1,329.00 - Original price $1,329.00
    Original price $1,329.00
    Current price $450.95
    $450.95 - $450.95
    Current price $450.95
    Save 66% Save %
  • Original price $269.00
    Original price $269.00 - Original price $269.00
    Original price $269.00
    Current price $179.95
    $179.95 - $179.95
    Current price $179.95

    Times Tales® Multiplication Mastery Online Course-5 Student Classroom Ed. +Physical Wkbks.

    Times Tables Fun Zone!

    This right-brain system is proven to be highly effective for ALL types of learners and reduces classroom instruction time to a fraction of the usua...

    View full details
    Original price $269.00
    Original price $269.00 - Original price $269.00
    Original price $269.00
    Current price $179.95
    $179.95 - $179.95
    Current price $179.95
    Save 33% Save %
  • Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Times Tales® Printables ONLY - PDF Format

    Times Tables Fun Zone!

    Purchase all the Times Tales printables that are included in both our Times Tales® DVD and digital download versions. This is for the printable PDF...

    View full details
    Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
  • Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75
    $69.75 - $199.00
    $69.75 - $199.00
    Current price $69.75

    Times Tales® Times AFTER the Tales Workbooks - (5 Packs)

    Trigger Memory Co.

    Times After the Tales® Workbook Sets are ideal for classrooms or small groups as either reinforcements to the Times Tales® Video or as a "non-scree...

    View full details
    Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75 - Original price $359.00
    Original price $89.75
    $69.75 - $199.00
    $69.75 - $199.00
    Current price $69.75
    Save up to 45% Save %
  • Original price $17.95 - Original price $39.95
    Original price
    $17.95 - $39.95
    $17.95 - $39.95
    Current price $17.95

    Times Tales® Workbook - Memorize 18 UPPER Times Tables Fast!

    Times Tables Fun Zone!

    Times Tales® Workbook is the complete award-winning Times Tales® program in print format. ✅ Covers 18 of the most difficult to memorize times table...

    View full details
    Original price $17.95 - Original price $39.95
    Original price
    $17.95 - $39.95
    $17.95 - $39.95
    Current price $17.95
  • Original price $17.95 - Original price $24.95
    Original price
    $17.95 - $24.95
    $17.95 - $24.95
    Current price $17.95

    Times Tales® Workbook SPANISH Ed. - Contar X Mas - Libro de Trabajo

    The Home of Times Tales®!

    ¡La zona divertida de Contar X Más! Contar X Más- Memoriza fácilmente las multiplicaciones más difíciles Haz click para agregar el Minilibro de cu...

    View full details
    Original price $17.95 - Original price $24.95
    Original price
    $17.95 - $24.95
    $17.95 - $24.95
    Current price $17.95